Jeli jsme  14.6.2003, ujeli jsme 75 km a nastoupali jsme 1360 metrů. Popis trasy
 

Domů
Kolo

Trasa:

Boškov - Kozlov - pramen Odry - Kozlov - Ranošov - Slavkov - Rozsoší - Peklo -  Podhoří - Žabník - Uhřínov - Středolesí - Potštát - Michalov - Boňkov - Lhotka - Olšovec - Partutovice - Střítež n. Ludinou - Jindřichov - Na čardě - Blejchovec kříž - Kyžlířov - Potštát - Boškov

 

Grafy:

 

Z pohledu ujetých km Z pohledu času Tour data Mapa
 


Popis:

Jak bych měl dneska začít ?? Při pohledu  na grafy a počty nastoupaných metrů to vypadá, že jsme si dali řádně do těla. Přitom jsme se s Tomášem - který tuto trasu absolvoval se mnou shodli, že jsme jeli prakticky pořád z kopce. Opravdu, psychologicky to tak asi bylo. Dlouhá táhlá klesání byla vystřídána krátkými strmými úseky. Jen tak si to dokážu vysvětlit. Byla to KRÁSNÁ  a zajímavá trasa kterou jsme velice lehce ujeli a náležitě si ji vychutnali. Počasí nám vyšlo excelentně a technika také ani jednou neselhala, co více si přát ?? A teď konkrétně.

     

Start trasy byl v Boškově, malé obci za Potštátem. Tomášův přítel tam má chalupu a tak jsme parkovali u něho. Po výjezdu z Boškova jsme se vydali po betonové silnici (hlavní tah Potštát-Kozlov-Olomouc) na Kozlov. Tady nacházíme červenou značku, která má vést k pramenu Odry. Udivuje nás, kolik turistů potkáváme. Zanedlouho se situace vyjasňuje. Tento den je výjimečný a jsou otevřeny i některé cesty vedoucí vojenským prostorem Libavá a je dokonce i uspořádán turistický pochod okolím. Po příjezdu k pramenu - mimo jiné - je to velice hezká asfaltka a pak kousíček lesem zjišťujeme, že na pramenu v altánku je dokonce kontrolní bod zmiňovaných turistů. Takže nejsme sami na opuštěném  místě, ale v řádném davu. Děláme vrcholová fota a překračujeme jedním krokem tok Odry. V Ostravě to totiž jaksi nejde. Vracíme se zpátky do Kozlova a klesáme po červené značce na Ranošov rozcestí, kde pokračujeme po zelené značce.

                       

Neustále jedeme z kopce, jen krátce před Slavkovem je krátké prudké stoupání. Ze Slavkova po silnici a po zelené značce na Rozsoší, tady je asi 300 metrový tlačící úsek a jedeme dál. Kam ??? Zase z kopce až do Pekla. Odtud jak jinak než z kopce klesáme kolem velice strmých svahů až do Podhoří. Toto je velice malebná obec, krytá právě kopci či horami z kterých jsme sjeli, A je to opravdu Podhoří, protože hory nad obcí se zvedají neuvěřitelně příkře.Tady se napojíme na asfalt a jedeme do Žabníku a Tady začíná velice prudké stoupání na Uhřínov. Zde si fotím tisíciteltý tis a jedeme směr Středolesí.

Zde končí veškeré silnice, ale naštěstí nejsme autem ale na kole a tak můžeme pokračovat. Po zelené směr Potštát. Po výjezdu na horizont jsme odměněni krásnými výhledy a pak jsme najednou v Potštátě. Je čas si dát něco na zub a tak kotvíme v útulné hospůdce CAMP, přímo v zatáčce hlavní cesty vedoucí přes Potštát. Paní nám dělá kuřecí jakobykaričínu s chlebem a k tomu Zubrovu 100.

                          

  Nasazujeme na červenou a po chvíli stoupání narážíme na vysílač mobilních operátorů Oskar a T-Mobile. Má smůlu, vrátka na žebříky nejsou zamknuty a tak jej zdoláváme a pořizujemepár fotek. Jedeme dále přes samotu Michal. Tady NECHÁPU !!! Po polní cestě dojedem ke skupině asi 8 domů. Ale opravdu domů, to nejsou chaty. Co v zimě ???????  A opět jako celý den smažíme z kopce kolem spousty božích muk až do Boňkova. Hned z kraje je velice hezká a zachovalá zvonička, kterou dokumentuji a jedeme dále opět z kopce. Vůbec bych v Boňkově nechtěl bydlet, protože takové převýšení mezi horním a dolním kopcem se jen tak nevidí. Chytáme se žluté značky a pokračujeme do Lhotky.

                          

Tady se ihned stočíme po cyklostezce do Olšovce, kde se zastavujeme u místního bývalého lomu, kde to vypadá velice atraktivně. Pořizuji hodně fotek a jedeme dále - výjimečně do kopce. Přijíždíme do Partutovic, chvilinku se orientujeme ať uvidíme místní větrný mlýn a protože trasu jedeme v časovém předstihu, improvizujeme a odbočujeme terénem směr Střítež, kam také po krátkém bloudění a kopřivovém šlehání dorazíme. Odtud na Jindřichov a za ním se chytáme modré značky.

           

No, na začátku to jde, ale pak musím říct že to začne být těžké. První dnešní záfik. Pro pěší to asi jde. ale s kolem je to trápička. Proto Tomáš nasazuje do žita mimo značku, v koleji, kterou nechal secí traktor a nějak improvizujme ať se dostaneme z pustiny a lánů obilí někam do civilizace, anebo alespoň na polní cestu. Hle, to se nám po chvíli daří a napojujeme se najednou na objevivší se modrou - NAŠI -  značku a přijíždíme do Kyžlířova. Teď prudký padák do Potštátu a odtud po betonce do Boškova k autu.

     

Co dodat, jeden z nejkrásnějších bajků letos !!!!

RBiker

 

Domů | Kolo