Z Velkého Kosíře do Tovačova

 

7.6.2014 - ujeto 73 km, nastoupáno 420 m

 

Dub nad Moravou - Bolelouc - Čertoryje - Charváty - Blatec - Dubany - Hablov - Olšany u Prostějova - Třebčín - Slatinky - Velký Kosíř - Čechy pod Kosířem - Služín - Stařechovice - Kostelec na Hané - Čelechovice na Hané - Smržice - Držovice - Prostějov - Vrahovice - Kralice na Hané - Biskupice - Klopotovice - Tovačov - Věrovany - Rakodavy - Nenakonice - Dub nad Moravou

rozhledna Velký Kosíř


 

Parkujeme v centru obce Dub nad Moravou a nad hlavou máme šmolkově modrou oblohu. Za malou chvíli si již fotím sochu T.G.M., která na svém místě stála i v sedmdesátých normalizačních letech. Nikde jinde jsem sochu tohoto prezidenta v předrevolučních letech stát neviděl. Asi měla obec Dub n. M. nějaké privilegium a nemusela sochu odstranit.

Najíždíme na cyklotrasu "Moravská stezka" a v obci Bolelouc přejíždíme po starém mostě řeku Moravu. Tu poté před obcí Charváty přetneme znovu nazpět a po pěkné cyklostezce míříme na Charváty a odtud na Blatec. Tady si musíme přetrpět delší úsek cesty vydlážděný žulovými kostkami - kočičími hlavami.

 

      Dub nad Moravou           Dub nad Moravou           most přes řeku Moravu

 

Cesta hanáckými rovinami utíká velice rychle a tak jsme celkem rychle v obci Slatinky která je pro nás výchozím místem pro vystoupání na Velký Kosíř. Pevní stovky metrů jsou trošku prudší, ale potom je výjezd velice pohodový. Jsme na kopci Velký Kosíř.

 

                         Velký Kosíř                rozcestník Velký Kosíř

 

Tento kopec je vysoký pouhých 442 metrů, takže jsme celkem skeptičtí k tomu, jaké výhledy odsud můžeme čekat. Po výstupu na rozhlednu se vstupným 20 Kč jsme ale velice mile překvapeni. Vidíme Jeseníky, Oderské vrchy, Drahanskou vrchovinu, Hanou jako na dlani. Z obcí a měst dominují Prostějov, Kostelec na Hané, Olomouc, Plumlov i se svým zámkem, Litovel a další. Opravdu hezké výhledy.

 

                         na rozhledně Velký Kosíř                rozhledna Velký Kosíř

 

 

A jak jsme dnešní trasu jeli ? Níže po kliknutí je možné celou trasu vidět na přehledné mapě a po kliknutí na odkaz pod mapou i s dalšími podrobnostmi.

 

                      

 

Podrobné informace o trase "Z Velkého Kosíře do Tovačova" " na "Cykloserveru".

 

Následuje příjemný sjezd až k rozcestníku Nad Gabrielovem kde kdysi stála stejnojmenná obec. Nyní je krátké nenáročné stoupání a zase jedeme z kopce až do obce Čechy pod Kosířem, kde zastavujeme u kostela a vjíždíme do areálu zámku.

 

          rozcestník Nad Gabrielovem          zámek Čechy pod Kosířem          zámek Čechy pod Kosířem

 

Zámek je veřejnosti nepřístupný, v současné době probíhají rekonstrukce a úpravy a tak si alespoň celý objekt objíždíme a prohlížíme zvenčí. Na zahradě zámku zrovna probíhá svatební obřad a vedle čeká připravený kočár s dvouspřežím a "sloužícími". Tuto fotku si nemohu nechat ujít a tak se "infiltruji" mezi svatebčany a fotím.

 

      zámek Čechy pod Kosířem          zámek Čechy pod Kosířem          zámek Čechy pod Kosířem

 

Projíždíme i celou zámeckou zahradu a u stavidla zámeckého rybníka si děláme krátkou pohodovou přestávku.

 

                                              zámek Čechy pod Kosířem

 

Jedeme přes Služín a Stařechovice, kde hledáme odbočku na Kostelec na Hané. Chceme v této obci navštívit dům kde mnoho roků bydlel Petr Bezruč až do své smrti a kde by mělo být i muzeum tohoto básníka a spisovatele. Je pro nás hodně zajímavé to, že tuto osobu spojujeme automaticky se Slezskem, Ostravskem a Beskydami.

 

Nyní se podívejme na výškový profil dnešní trasy.

 

Obrázek profilu trasy se po kliknutí zvětší.

                                            

                  profil

 

Jsme v městečku Kostelec na Hané. Hledáme nějaký ukazatel, který by nás dovedl k domu kde bydlel Petr Bezruč, ale bohužel ani na náměstí nic nenacházíme. Naštěstí máme navigaci Holux, kde na mapě vidím vyznačenou polohu tohoto domu a tak tímto směrem míříme. Jedeme a za chvíli na navigaci vidím, že již jsme označené místo přejeli. Dům jsme již museli minout, ale i když jsme se pozorně kolem sebe dívali, žádného domu s nějakým označníkem, nebo cedulí jsme si nevšimli.

Vracíme se tedy. A až nyní vidíme naprosto nijak neoznačený dům, bez jakéhokoliv poutače či označníku. No a o tom že by tady měla být nějaká expozice o životě básníka nemůže být ani řeči.

Až poté doma zjišťuji, že kvůli havarijnímu stavu domu je expozice uzavřena a je otázkou zda bude někdy obnovena.

 

                         Kostelec na Hané dům kde bydle Petr Bezruč                Kostelec na Hané - radnice

 

Nyní nás čeká opět přesun Hanáckými rovinami a zvláště v okolí města Prostějov jsou velice pěkné cyklostezky. Díky rovinatému terénu to po nich jede tak nějak samo. V obci Smržice se zastavujeme na studené pití, protože teplota již stoupá vysoko a poté zabíráme a jedeme v kuse až to města Tovačov.

Chystáme se tady na prohlídku zámku, náměstí a rovněž se tady chceme zastavit na nějaké větší jídlo. Již když se blížíme městu, vidíme, že věž zámku je obalena sítí - provádějí se tady stavební práce. Přijíždíme k zámku a jedeme na nádvoří. A tady jsme velice zklamaní. Budova zámku je omítnuta klasickým brizolitem a i nádvoří jako celek působí zanedbaným dojmem. O Tovačovském zámku jsem měl jinou, lepší představu.

Přemisťujeme se tedy na náměstí a po jeho prohlídce jedeme do penzionu Klárka na pozdní oběd.

 

              zámek Tovačov             rozcestník - zámek Tovačov             náměstí Tovačov

 

Po občerstvení se vydáváme na cestu mezi rybníky kolem Tovačova. Jedeme v jejich těsné blízkosti, někdy dokonce na úzkém náspu mezi nimi. Až tento úsek cesty skončí, přijedeme do obce Věrovany která má místní části se zajímavými názvy jako Rakodavy a Nenakonice.

No a za tři kilometry jsme již opět nazpět v centru obce Dub nad Moravou. Ještě se musíme podívat k monumentálnímu chrámu Očištění Panny Marie, který se tyčí nad obcí a svým průčelím se dívá na širé Hanácké roviny a je zdaleka z různých míst vidět.

 

                                            chrám Očištění Panny Marie    

 

Další výlet je za námi. Tentokráte trochu rovinatý s fantastickým počasím, příjemným překvapením z rozhledny Velký Kosíř a se zklamáním ze zámku Tovačov.

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na cykloserver.cz Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: