Zapomenutá místa Slezska

 

12.7.2014 - ujeto 57 km, nastoupáno 635 m

 

Neplachovice - Loděnice - Štemplovec - Zadky - Jamnice - Březová - Sádek - Košetice - Svobodné Heřmanice - Staré Heřmínovy - Horní Benešov - Lesní Domky - Sosnová - Pocheň - Úvalno - Branice - Pustý Mlýn - Skrochovice - Neplachovice

zámek Neplachovice


 

Stojíme před zámkem v obci Neplachovice a jsme připraveni vyjet na trasu po zajímavých místech v této oblasti. Místa jsou to ale zajímavá jen pro toho kdo si předem něco zjistí o jejich historii a kdo vlastně vůbec zaregistruje že existují. Tak jedeme !

 

                                             zámek Neplachovice

 

Tak po 200 metrech stojíme před zámkem Neplachovice. Celý objekt je veliký, zámecký park je udržovaný, nicméně zámek není přístupný. Jsou tady k vidění dokonce sochy a vzrostlé dřeviny. Ačkoliv je tento objekt jen pár stovek metrů od hlavní silnice mezi Opavou a Bruntálem, od hlavní cesty není vidět, není nijak inzerován a asi málokdo k němu zavítá.

 

   zámek Neplachovice     zámek Neplachovice     zámek Neplachovice      zámek Neplachovice

 

Jen malý kousek od tohoto zámku je obec Loděnice a tady stojí obdobný objekt našeho zájmu. Zapomenutý zámek Loděnice. Nyní slouží jako místo pro pořádání svateb a k příležitostnému ubytování. Celá stavba je zarostlá a vlastně z čelní strany není vidět. Stojí bokem hlavní cesty a tak o zámku člověk musí opravdu předem vědět.

U zámku také stojí veterán - VW 1303 Brouk - stojí za vyfocení. Jen ta stahovací střecha nějak nelícuje se sklem ve dveřích.

 

  zámek Loděnice  veterán VW 1303 Brouk  veterán VW 1303 Brouk  veterán VW 1303 Brouk

 

Za zámkem v zahradě se právě chystá svatba, vše je pečlivě nachystáno a vypadá to velice útulně a příjemně.

 

               zámek Loděnice      zámek Loděnice      zámek Loděnice

 

 

A jak jsme dnešní trasu jeli ? Níže po kliknutí je možné celou trasu vidět na přehledné mapě a po kliknutí na odkaz pod mapou i s dalšími podrobnostmi.

 

                      

 

Podrobné informace o trase "Zapomenutá místa Slezska" na "Cykloserveru".

 

No a zase co by kamenem dohodil je obec Štemplovec a "pro změnu" je tady také zámek. Ovšem k němu se nelze dostat. Brána do parku je zavřena a celý objekt slouží jako charitní domov.

 

                           zámek Štemplovec           zámek Štemplovec

 

Nyní si dáme od neznámých zámků na chvíli pokoj a přesouváme se k zatopenému břidlicovému lomu Šifr u obce Svobodné Heřmanice. O této lokalitě se již dříve zmiňuji jinde na tomto webu a tak jen zmíním že pohledem na potápěče si zpestřujeme čas kdy svačíme.

 

                                                lom Šifr

 

Stoupáme do obce Horní Benešov. Do této obce vedla železniční trať z Opavy. Poté z důvodu poddolování byla zrušena. Nicméně nádražní budova hned po příjezdu do obce je zřetelná.

 

                                               Horní Benešov          

 

Míříme na náměstí a jsme velice mile překvapeni jak je toto místo útulné a upravené. To jsme opravdu nečekali. No a protože jsme na nejvyšším místě dnešní trasy, můžeme se také podívat na výškový profil dnešní trasy.

 

            Horní Benešov        Horní Benešov        Horní Benešov

 

Nyní se podívejme na výškový profil dnešní trasy.

 

Obrázek profilu trasy se po kliknutí zvětší.

                                            

                  profil

 

Přesouváme se do obce Sosnová, kde je další ze zapomenutých zámků, ale nejdříve po cestě projíždíme jednou z nejodlehlejších obcí kterými jsme kdy jeli. Touto obcí v lesích jsou Lesní Domky, ovšem na některých mapách uváděné jako Froblov.

Dlouze sjíždíme do obce Sosnová a po občerstvení v místní hospodě zastavujeme u místního zámku. Tak tady je to velký problém. Část budovy omítnutá břízolitem, část přestavěná, no zámek by v této budově hledal málokdo.

 

                         Lesní Domky - Froblov                zámek Sosnová

 

Míříme na Pocheň, tentokráte jedeme kolem potoka Čižina po zelené turistické značce. Vyhneme se tak stoupání do obce Úblo. Projíždíme po hrázi přehrady a polní cestou stoupáme do obce Úvalno, kde našim dalším cílem je rozhledna Hanse Kudlicha. Jsme nahoře na místě nazvaném Stražiště. Je tady hospůdka palouk s borovicemi a mezi nimi velice pěkná budova rozhledny. Ta se opravdu povedla ! Vstupné nahoru je 20 Kč, ovšem rozhledy jsou dané lokalitou. Nečekejme žádné zázraky.

 

                         rozcestí Stražiště                rozhledna Hanse Kudlicha

 

Sjíždíme do středu obce Úvalno kde se ještě zastavujeme v "Retro muzeu" a v budově bývalé Rychty, která je naproti. Retro muzeum je zřízeno v budově bývalé fary, kde místní lidé zdarma donesli vyřazené staré vybavení domácností které bylo v budově aranžované.

Vidíme tady spoustu věcí, které si pamatujeme z domů našich babiček a dědečků.

 

 Retro muzeum Úvalno  Retro muzeum Úvalno  Retro muzeum Úvalno  Retro muzeum Úvalno

 

                Retro muzeum Úvalno     Retro muzeum Úvalno     Retro muzeum Úvalno

 

               Retro muzeum Úvalno      Retro muzeum Úvalno     Retro muzeum Úvalno

 

A teď již po známe cyklostezce Krnov - Opava se vracíme do Neplachovic.

 

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na cykloserver.cz Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: