Návštěva Slavonic, Telče a Jindřichova Hradce

 

12.8.2014

 

Slavonice - Slavonické podzemí - Telč - vyhlídková věž kostela sv. Jakuba v Telči - Jindřichův Hradec - 15. poledník v Jindřichově Hradci

zámek a hrad Jindřichův Hradec


 

Dnes pojedeme na autovýlet. Po včerejším takzvaném "durchu" což je promočení skrz na skrz musíme sušit věci, hlavně cykloboty a tak nám tento pěšo - auto výlet po zajímavých městech v oblasti přijde vhod. Prvním místem kam míříme jsou pro nás opět velice známé Slavonice.

Články z loňska jsou na tomto webu. Kluci ale nebyli ve Slavonickém podzemí a tak jim chceme dopřát tuto zajímavost. Převléci se do jak se říkalo na vojně "atombordelu" jim musím trochu pomoci, ale potom již mohou vyrazit.

 

                           Slavonické podzemí          Slavonické podzemí

 

Po obědě se přesunujeme do Telče. Samozřejmě že na náměstí tohoto města, které je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Velká škoda je, že na tomto náměstí mohou parkovat automobily a tak udělat nějakou rozumnou fotku je problém. Proto vystoupáme na vyhlídkovou věž kostela sv. Jakuba odkud máme město jako na dlani. Ovšem procházka pod podloubími s obchůdky je velice zajímavá.

 

           Telč     Vyhlídková věž kostela sv. Jakuba v Telči     Vyhlídková věž kostela sv. Jakuba v Telči

 

Z Telče se přesunujeme do Jindřichova Hradce. Naše první kroky míří na zámek a hrad Jindřichův Hradec - spojený komplex těchto dvou staveb. Jedná se o třetí největší hradní a zámecký komplex v České republice (po Pražském hradě a Českém Krumlově).

 

    zámek a hrad Jindřichův Hradec  zámek a hrad Jindřichův Hradec  zámek a hrad Jindřichův Hradec  zámek a hrad Jindřichův Hradec

 

V zadní části komplexu je zajímavá rotunda.

 

             zámek a hrad Jindřichův Hradec      zámek a hrad Jindřichův Hradec      zámek a hrad Jindřichův Hradec

 

Nedaleko - vlastně hned vedle Náměstí Míru stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od hrany kostelní zdi je v dlažbě kovový pás s vyznačením 15. poledníku. Má tudy procházet onen 15. poledník. Není mi jasné proč, zda je to historický omyl, nebo místo je pro tuto atrakci velmi vhodné, ale kliknutím do jakékoliv internetové mapy si můžeme ověřit, že toto označení poledníku je posunuto na východ.

Pravé místo kde vede 15. poledník je více na západ, asi o 100 metrů. A tam už stojí budovy, hůře by se vyznačoval ? Nevím, v každém případě je to jako turistická atrakce velice populární místo.

 

               15. poledník       15. poledník       15. poledník

 

A protože tento kostel má také vyhlídkovou věž, nemůžeme si odpustit výhled na Jindřichův Hradec z této perspektivy.

 

                             Jindřichův Hradec          Jindřichův Hradec

 

Následuje procházka historickými uličkami okolo náměstí a zvěčnění sousoší Nejsvětější Trojice která je hlavní dominantou Náměstí Míru v Jindřichově Hradci. Je vysoké 20m a postavil ho dačický sochař Matouš Strahovský v letech 1764-1766.

 

                                                     Sousoší Nejsvětější Trojice

 

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na cykloserver.cz Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: