Do Nových Hradů

 

15.8.2014 - ujeto 58 km, nastoupáno 300 m

 

Suchdol n. L. - Dvory nad Lužnicí - Halámky - Beníškův kopec - Krabonoš - Nová Ves nad Lužnicí - Žofina Huť - Vyšné - Nakolice - Nové Hrady - Štiptoň - Jakule - Jandovka - Tři Facky - Suchdol n. L.

hrad Nové Hrady


 

Dnešní trasu začneme rovinatou pasáží kterou pojedeme proti proudu řeky Lužnice. Až po průjezdu obcí Dvory nad Lužnicí a Halámky, poté co rychle zdoláme krátký úsek po silnici 1. třídy budeme mírně stoupat malebným borovým lesem plným fialového vřesu. Borovice jsou v této oblasti dominující dřevina. Však je také kolem spousta pískoven a málokteré dřevině se na takovém podloží daří.

Poté co mineme pro nás důležitý vrchol se jménem Beníškův kopec, sjedeme k obrovské pískovně. Návrhy kluků že si ji sjedeme šmahem zamítám !

 

                            osada Spáleniště           pískovna

 

Přijíždíme do pozůstatků vesnice se zajímavým názvem Krabonoš. Míjíme to co zbylo z kostela sv. Jana Křtitele z roku 1400 a směřujeme přes Novou Ves na Lužnicí silničkami a pěknými lesními cestami dále.

 

                           kostel v Krabonoši           Krabonoš

 

Za vesnicí Nakolice stoupáme až k hraničnímu přechodu Pyhrabruck kde stojí malý skanzen Železné opony.

 

                           skanzen Železné opony           skanzen Železné opony

 

No a již vjíždíme do města Nové Hrady. Hned zkraje zastavujeme u hrobky majitelů zdejšího panství Buquoyů, která není tak známá a veliká jako např. Schwarzenberská hrobka u Třeboně, ale přesto je to velice zajímavé stavitelské dílo.

 

                                                    hrobka  Buquoyů  

 

 

A jak jsme dnešní trasu jeli ? Níže po kliknutí je možné celou trasu vidět na přehledné mapě a po kliknutí na odkaz pod mapou i s dalšími podrobnostmi.

 

                      

 

Podrobné informace o trase "Do Nových Hradů" na "Cykloserveru".

 

Jsme v centru městečka Nové Hrady, kde si dáváme oběd a na náměstí v budově radnice kupujeme turistickou známku.

 

                           Nové Hrady           Nové Hrady

 

Přesouváme se k hradu který si procházíme a který svým jednoduchým stylem působí velice čistým dojmem. Velice výrazným prvkem hradu je jeho mohutný příkop. Poté co skončíme s prohlídkou hradní objektu, musíme zastavit v cukrárně která je hned před vchodem do hradu a nabízí opravdu vynikající sortiment. Dáváme si kávu se zákuskem a vychutnáváme si atmosféru pěkného turistického místa.

 

  hrad Nové Hrady  hrad Nové Hrady  hrad Nové Hrady  hrad Nové Hrady

 

 

Nyní se podívejme na výškový profil dnešní trasy.

 

Obrázek profilu trasy se po kliknutí zvětší.

                                            

                  profil

 

Po prudkém sjezdu z města se přes zajímavou osadu Kapinos luxusními lesními cestičkami dostaneme až k závodu kde se plní známá "Dobrá Voda" a odtud zase lesními cestami které jsou vesměs formou přímých dlouhých úseků jedeme dále.

Cesty jsou opravdu ve skvělém stavu, dokonce na některých úsecích potkáváme in-line bruslaře a opět narazíme na úseky kde můžeme provozovat cyklosběr hub. Mimo klasické houby nacházíme přímo u cesty i křemenáče !

 

                                křemenáč                křemenáč

 

Klasicky se začíná mračit a z dáli slyšíme hřmění. Nebe pro nás chystá pravidelnou denní dávku deště. Pro nás to znamená opět zrychlit přesun, ale nenecháme si ujít zastavení před informační tabulí v osadě s opravdu kuriózním názvem Tři facky. Historie vzniku jména je pěkně popsaná.

 

                                               Tři Facky

 

Jsme před Suchdolem n. L. a dojezdem do města naše cestování po tomto kraji končí.

 

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na cykloserver.cz Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: