Ze Suchdola n. L. přes Staňkov a Medenici

 

11.8.2014 - ujeto 52 km, nastoupáno 300 m

 

Suchdol nad Lužnicí - Benátky - Majdalena - Rozvodí Lužnice - Lutová - Žíteč - Mirochov - Staňkov - Medenice - Nová Huť - Františkov - Paříž - Suchdol nad Lužnicí

rozvodí na Lužnici


 

Tak po včerejším velice krásném a teplém dni zakončeném koupáním v Tušťské pískovně stojíme dnes ráno před rozhodnutím zda vyrazit na trasu nebo ne. Předpověď počasí hrozí deštěm. Po dlouhém váhání nakonec vyjíždíme. Naším cílem je dnes rozvodí řeky Lužnice, Staňkovský rybník a Medenice - penzion vybudovaný z bývalé roty PS.

Cesta se nám komplikuje hned za obcí Majdalena. Máme v plánu objet úsek silnice 1. třídy lesem, ale v lesích jsou cedule že probíhá těžba dřeva a vjezd cyklistům je zakázán. Nezbývá než stisknout zuby a rychle silnicí projet.

O to dříve jsme na Rozvodí Lužnice. Tady se tok řeky Lužnice dělí na dva. Původní tok Lužnice a na tok Nová řeka.

 

 

  Rozvodí Lužnice  Rozcestník Rozvodí  Rozvodí Lužnice  Rozvodí Lužnice

 

 

Nová řeka je uměle vybudovaným dílem a takto hovoří Wikipedie:

 

Nová řeka je umělý vodní kanál, který spojuje řeku Lužnici s řekou Nežárkou; má délku 13,46 km, šířku až 20 m, sklon 0,9 promile.

Kanál byl vybudován v letech 1585–1587, je dílem správce rožmberského panství Jakuba Krčína. Jeho účelem bylo zejména při velkých průtocích vody regulovat a odvádět část vody z Lužnice jinam, aby nedošlo k přetížení velké hráze nově budovaného rybníka Rožmberka. Protože pravidelné jarní a podzimní povodně nepřicházely na Lužnici a Nežárce současně, rozhodl se část povodňových vod převést do dočasně klidné Nežárky.

 

Nezbývá než smeknout nad prací našich předků !

 

 

A jak jsme dnešní trasu jeli ? Níže po kliknutí je možné celou trasu vidět na přehledné mapě a po kliknutí na odkaz pod mapou i s dalšími podrobnostmi.

 

                      

 

Podrobné informace o trase "Ze Suchdola n. L. přes Staňkov a Medenici" na "Cykloserveru".

 

No a jelikož se začíná čím dále tím více mračit, šlapeme do pedálů. Od rybníka Starý Hospodář pokračujeme na Lutovou a Žíteč.

 

                                                  rozcestní Starý Hospodář

 

 

Nyní se podívejme na výškový profil dnešní trasy.

 

Obrázek profilu trasy se po kliknutí zvětší.

                                            

                  profil

 

Projíždíme kolem Staňkovského rybníka přes kempy a zastavujeme se v nám známé z minulých let hospodě U Trpaslíka na oběd. Popis a foto je na tomto webu. Stačí vyhledat. V této časti trasy již nefotím, snažíme se ujet olověným mrakům. Po příjezdu na bývalou rotu PS která nyní slouží jako penzion Medenice se již spouští regulérní déšť. Dělám proto jen symbolický snímek tak aby mi nenamokl foťák a jedeme dále.

 

                                                 penzion Medenice

 

Držíme se sice původní trasy a míjíme opravdu nádherná místa ale, voda tekoucí do očí a vlastně úplně všude tak trochu požitek z kochání se přírodou kazí ... :-)

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na cykloserver.cz Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: