Jedovnice a Moravský kras - severní okruh

 

8.5.2014 - ujeto 47 km, nastoupáno 690 m

 

Jedovnice - Kotvrdovice - Senetářov - Kojál - Lipovec - Holštejn - Šošůvka - Sloup - Pustý žleb - lanovka Punkevní jeskyně Macocha - horní můstek Macocha - rozcestí Pod Salmovkou - Punkevní jeskyně - Skalní mlýn - Kateřinská jeskyně - jeskyně Balcarka - větrný mlýn Ostrov u Macochy - Krchůvek u Vilémovic - Jedovnice

stoupáme do obce Šošůvka


 

První ze dvou volných dnů, které jsme si udělali v tomto obvyklém termínu začíná a my projíždíme přes centrum Jedovnice a po pěkné cyklostezce stoupáme do obce Kotvrdovice. Jedeme v klidu, dnešní trasa nebude dlouhá a tak se stane, že nás předbíhá sportovní běžec. Nenecháme se vyvést z míry a nezrychlíme ani za nic ! :-)

Za chvilinku jsme v obci Senetářov a zastavujeme před starým domem který má střechu zhotovenou z nefalšovaných došků. V tomto domě je Muzeum řemesel. Otevřeno ale dnes není, studujeme si tedy informační panely s popisky a jedeme dále.

 

    Muzeum řemesel          Muzeum řemesel            Muzeum řemesel

 

Za Senetářovem se nám odkrývá zajímavý pohled na třetí nejvyšší stavbu v ČR. Na vrchu jménem Kojál stojí stejnojmenný vysílač o celkové výšce 340 metrů. Pro zajímavost - jasně viditelný laminátový poslední nejvyšší díl má 22 metrů. Tedy řekněme jako slušný 8 patrový dům. Celý stožár je ukotven ocelovými lany po obvodu a tato lana vedou nad silnicí vedoucí kolem vysílače.

 

                 vysílač Kojál                           vysílač Kojál  

 

A jak jsme dnešní trasu jeli ? Níže po kliknutí je možné celou trasu vidět na přehledné mapě a po kliknutí na odkaz pod mapou i s dalšími podrobnostmi.

 

                      

 

Podrobné informace o trase "Jedovnice a Moravský kras - severní okruh" na "Cykloserveru".

 

Za obcí Lipovec míjíme Přírodní areál Velká Dohoda kde je možno v okolí bývalého kamenolomu a vápenky podniknout mnoho zajímavých sportovně - turistických aktivit. Odkaz na webové stránky tohoto komplexu jsou tady. Nyní následuje naše sportovně taktická vložka - průchod s koly hlubokým lesem. Před Holštejnem se totiž opravuje sesunutá silnice a tak celkem krkolomně musíme asi 300 metrový úsek řešit průchodem přes les. Nicméně nás zocelené to nemůže zaskočit a tak za malou chvíli již za Holštejnem prudce stoupáme polní cestou do obce Šošůvka, kde svačíme.

 

 

             Velká dohoda            vápenka Velká dohoda           stoupáme do obce Šošůvka

 

 

Nyní se podívejme na výškový profil dnešní trasy.

 

Obrázek profilu trasy se po kliknutí zvětší.

                                            

                  profil

 

Ze Šošůvky prudce padáme do městyse Sloup za kterým bezprostředně narážíme na zázemí a správní budovy Sloupsko - šošůvských jeskyní. Celý areál si projíždíme. Nezapomeneme zajet prakticky až do jeskyně jak je ostatně pěkně vidět níže na fotkách a také si pořádně prohlédneme skalní útvar Hřebenáč na kterém lezci pilně trénují horolezení.

 

        městys Sloup          Poutní chrám Panny Marie Bolestné v městyse Sloup          Sloupsko - šošůvské jeskyně

 

  Sloupsko - šošůvské jeskyně  skalní útvar Hřebenáč  Sloupsko - šošůvské jeskyně  Sloupsko - šošůvské jeskyně

 

Popojedeme jen malý kousek a už zase musíme zastavovat. Chceme si prohlédnout obrovskou jeskyni Kůlna. Je to impozantní přírodní výtvor který se řadí se mezi archeologicky nejvýznamnější jeskyně Moravského krasu. Na jednu fotku jeskyně prostě nevleze a tak níže zveřejněná fotografie je složená ze čtyř fotografií jako panoráma.

 

                                               jeskyně Kůlna

 

A již vjíždíme do Pustého žlebu. Jedná se o nádhernou část trasy vedoucí kaňonem a lemovanou skálami Moravského krasu. Cesta se kroutí a často zastavujeme abychom si přečetli informace z tabulí, které jsou umístěny v těsné blízkosti trasy. Je to opravdu skvostný part naší dnešní trati.

 

               rozcestí U Dubu            rozcestí Pustý žleb            rozcestí Pustý žleb

 

Dalším důležitým rozcestníkem v Pustém žlebu je rozcestí Pod Salmovkou. Tady se dá pěšky vyjít nahoru k propasti Macocha a my se tady zanedlouho opět objevíme poté, co naopak od propasti Macocha budeme scházet dolů.

Jedeme ještě kousek a jsme u dolní stanice lanovky Punkevní jeskyně - Macocha. Čekáme na kabinku a i s koly nasedáme a necháváme se vyvézt nahoru abychom si mohli prohlédnout samotnou propast a okolí.

Tato část cesty lanovkou je pěkně vidět na profilu trasy výše nebo po kliknutí tady. Za 25. kilometrem je vidět stoupání kolmo vzhůru. Ne, to jsme neměli přísavky na botách, ale právě jsme se nechali vyvézt lanovkou.

 

  rozcestí Pod Salmovkou     dolní stanice lanovky Punkevní jeskyně - Macocha     dolní stanice lanovky Punkevní jeskyně - Macocha     dolní stanice lanovky Punkevní jeskyně - Macocha    

 

Jsme nahoře a ocitáme se na jednom z nejznámějších a také nejkomerčnějších míst Moravského krasu. Studujeme informační panely, samozřejmě se koukneme dolů do 138 metrů hluboké propasti Macocha. No, ale lidí je tady opravdu hodně.

 

           Chata Macocha u Horního můstku propasti Macocha          rozcestník Macocha          informační panel Macocha

 

     informační panel Macocha          informační panel Macocha          Macocha - horní můstek

 

Proto tak jak jsem již zmiňoval využíváme sestupovou trasu po červené značce a zase se ocitáme na rozcestí Pod Salmovkou v Pustém žlebu.

Opět míjíme dolní stanici lanovky a kousek za ní zase zastavujeme. Jsme před vchodem do Punkevních jeskyní. Asi nejznámějšího jeskynního systému Moravského krasu, který je výjimečný tím, že se návštěvník podívá na dno propasti Macocha a poslední úsek cesty absolvuje na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

 

                                               vchod do Punkevních jeskyní

 

Za asi dva kilometry jsme na Skalním mlýně. Tady je parkoviště, hotel a předprodej vstupenek. Chceme si objednat lístky na prohlídku Punkevních jeskyní za dva dny - na sobotu, ale už je vyprodáno, takže bohužel. Někdy příště.

Jsme na nejnižším místě trasy a nyní budeme dlouho stoupat. Ale bude to stoupání pozvolné, příjemné a klidné. Míjíme Kateřinskou jeskyni.

 

                                               Kateřinské jeskyně

 

Stoupáme Suchým žlebem, scenérie je obdobná jako v Pustém žlebu - prostě nádhera. Padá pár kapek, ale hustými korunami stromů které se nad námi rozprostírají jich propadne jen málo. No a hned na kraji obce Ostrov u Macochy je jeskyně Balcarka, náš další cíl a zastavení.

Dáváme si tady občerstvení a čteme si velkou spoustu informačních tabulí. Já se snažím vyfotit scenérii s křížem u cesty a větrným mlýnem nad obcí, ale nacpat vše do jednoho záběru dá fušku. Nakonec se to podaří.

 

       jeskyně Balcarka          větrný mlýn Ostrov u Macochy          jeskyně Balcarka

 

Nyní stoupáme směrem k obci Vilémovice podstatně prudším kopcem. Ale cesta vede nově udělanou asfaltkou, takže pohoda. Na vrcholu kopce se ocitáme na zajímavém místě. Jmenuje se Krchůvek. Jedná se o malinký hřbitov, kde byli pochovaní lidé z Vilémovic, kteří podlehli poslední morové nákaze.

 

                       Krchůvek u Vilémovic                  Krchůvek u Vilémovic

 

Začíná se prudce zatahovat a vidíme jak se blíží prudký déšť. Celá oblačnost jde ale kousek bokem a tak spoléháme na štěstí a strávíme ještě dosti dlouhý čas focením se s pěkně kontrastní oblohou. Jsme ale kousíček od Jedovnice a tak si to můžeme v klidu dovolit risknout.

 

                                                před Jedovnicemi

 

Sjíždíme do Jedovnice, oblačnost jde bokem a tak se rozhodujeme, že si ještě objedeme dokola celý rybník Olšovec. Celý výlet si tak příjemně a nenáročně prodloužíme a navíc si můžeme prohlédnout rekreační chaty a stavení kolem této významné rekreační oblasti.

 

                                                Jedovnice a rybník Olšovec

 

Ještě poslední dnešní snímek obce Jedovnice s rybníkem Olšovec a dnešní trasa končí.

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na cykloserver.cz Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: