Z Opavy po Naučné stezce Hvozdnice a vrchol Hanuše se zbytky opevnění - "šancí"

 

12.4.2014 - ujeto 75 km, nastoupáno 820 m

 

Plesná - Dobroslavice - Háj ve Slezsku - Smolkov - Lhota - Mokré Lazce - Štítina - Nové Sedlice - Suché Lazce - Komárov - Kylešovice - Otice - Slavkov - naučná stezka Hvozdnice - Štáblovický Mlýn - Štáblovice - Vendelín - Benkovice - Hanuše - šance na Hanuši - Branka u Opavy - Chvalíkovice - Vršovice - Raduň - Suché Lazce - Přerovec - Budišovice - Zátiší - Dolní Lhota - Velká Polom - Plesná

pohled od obce Vendelín na Opavsko


 

Vyjíždíme později dopoledne na trasu s cílem dojet blízko k Opavě a poté okruhem projet část "Naučné stezky Hvozdnice" a poté také zajet na místo kde jsme ještě nebyli a tím je vrch Hanuše, který je nad Hradcem nad Moravicí a přes který právě také vede "Naučná stezka Hanuše.

I když si tyto naučné stezky neprojedeme celé, jsou totiž vymyšleny spíše pro pěší, jsme rádi že se na tato další námi neprobádaná místa dostaneme. Hned za obcí Dobroslavice, kde jsem již projel nesčetněkrát poprvé fotím pomník připomínající tragickou událost zastřelení policisty Reného Vitáska. Při náhodné kontrole osamoceně stojícího vozidla narazil na trojici lupičů připravujících se vykrást poštu v Háji u Opavy a byl zastřelen samopalem AK-47.

Pomník ostře kontrastuje s nádherou jarního počasí a rozkvetlých stromů.

 

                        pomník René Vitásek           pomník René Vitásek

 

Jedeme po asfaltu, takže se velice rychle přesunujeme až do Štítiny, kde na malou chvíli zastavujeme opět u pomníku, ale tentokrát u domu kde se narodil gen. Heliodor Píka.

 

                                            rodný dům gen. Heliodor Píka

 

 

A jak jsme dnešní trasu jeli ? Níže po kliknutí je možné celou trasu vidět na přehledné mapě a po kliknutí na odkaz pod mapou i s dalšími podrobnostmi.

 

                      

 

Podrobné informace o trase "Z Opavy po Naučné stezce Hvozdnice a vrchol Hanuše se zbytky opevnění - "šancí" " na "Cykloserveru".

 

Nyní se proplétáme co nejvíce mimo hlavní cestu až do obce Slavkov. Tady na místním vlakovém "nádraží" zastavujeme a dáváme si svačinu. Celé toto vlakové nádraží i železniční trať jsou zajímavé tím, že byly přesně před týdnem po ca. 120 letech provozu zrušeny.

Sedíme tedy v klidu na nástupní ploše s vědomím že nikomu zavazet nebudeme a že nás žádný vlak nepřejede.

A právě hned vedle tohoto místa začíná "Naučná stezka Hvozdnice". Po svačině na ni najíždíme.

 

        nádraží Slavkov        NS Hvozdnice        

 

 

Nyní se podívejme na výškový profil dnešní trasy.

 

Obrázek profilu trasy se po kliknutí zvětší.

                                            

                  profil

 

Na nejzasším místě tohoto okruhu NS Hvozdnice je rozcestí Štáblovický mlýn, no a my se chytáme modré turistické značky a právě do Štáblovic směřujeme. (O zámecké restauraci referuji v jiném dřívějším popisu trasy a je možno si prohlédnout i snímky VELICE, VELICE, netradičního interiéru tady a velice zajímavé foto ze zámecké zahrady je pro změnu tady).

Zde projíždíme venkovní částí zámecké restaurace a se zámkem po pravé ruce začínáme stoupat do obce Vendelín. Ve Vendelínu končí všechny cesty a tak se polní spojkou přemisťujeme do Benkovic za kterými od vrchu Štěrk jsou velice zajímavé výhledy na zámek Hradec nad Moravicí SHORA.

 

        Štáblovický mlýn          pohled od obce Vendelín na Opavsko          zámek Hradec nad Moravicí

 

Jedeme malý kousek, pak malinko intuitivně kličkujeme lesem a jsme na rozcestí Hanuše. Zde se necháváme navést ukazatelem k informační tabuli s podrobným popisem místa a následně k samotným zbytkům pevnosti. Samotnou "NS Hanuše" míjíme, spadli bychom totiž na opačnou stranu kopce než chceme.

 

        rozcestí Hanuše          rozcestí Hanuše          rozcestí Hanuše

 

                         pevnost na Hanuši              pevnost na Hanuši

 

Následuje nádherný prudký sjezd do Branky u Opavy a potom již mnohokráte projetou , dá se říci klasickou trasou zpět. Proto ji tady opětovně a znovu nebudu popisovat.

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na cykloserver.cz Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: