Do Kopytova k soutoku Odry a Olzy

 

22.3.2014 - ujeto 59 km, nastoupáno 312 m

 

Plesná - Děhylov - Hlučín - Markvartovice - Šilheřovice - Chalupki - Starý Bohumín - hraniční meandry řeky Odry - Kopytov - nejmenší náměstí v České republice - soutok řeky Odry a řeky Olzy - Šunychl - Starý Bohumín - Antošovická lávka - naturistická pláž Antošovice - Koblov - Landek - Lhotka - Hošťálkovice - Třebovice - Plesná

soutok Odry a Olzy


 

Nádherný den s teplotami blížícími se letním a jistota stabilního počasí. Tento den jsme si vybrali abychom vyjeli prozkoumat naučnou stezku "Meandry řeky Odry", abychom se postavili na nejmenší náměstí v České republice a samozřejmě abychom se podívali na soutok řeky Odry s řekou Olší.

Zastavujeme v Hlučíně kde jsem se rozhodl zdokumentovat pár zajímavých míst v tomto městečku. Jedná se o dvě stavby v blízkosti autobusového nádraží, vyznačený obrys kaple s pamětní deskou na náměstí v místě kde kdysi stála než ji po okupaci nechali Němci zbořit jako symbol češství, radnice a velice zajímavá budova penzionu.

 

         kostel Hlučín                 mauzoleum Hlučín                 Hlučín náměstí

 

     Hlučín náměstí           radnice          pension

 

Dále jedeme v kuse až do Šilheřovic. Tady zastavujeme v restauraci Dolní dvůr která je ve velice pěkně rekonstruované budově, dáváme si kofolu a polévku a vychutnáváme si paprsky slunce. Jak je z fotografie vidět, sedí většina lidí v krátkém rukávu.

 

                                              restaurace Dolní Dvůr  

 

A jak jsme dnešní trasu jeli ? Níže po kliknutí je možné celou trasu vidět na přehledné mapě a po kliknutí na odkaz pod mapou i s dalšími podrobnostmi.

 

                      

 

Podrobné informace o trase "Do Kopytova k soutoku Odry a Olzy" na "Cykloserveru".

 

Po krátkém průjezdu Polskem přejíždíme řeku Odru přes starý most a najíždíme na červenou značku která nás vede kolem řeky Odry a jsou tady také rozmístěné informační tabule související s naučnou stezkou.

Cesta je celkem průjezdná, bahnitá místa jsou opravdu jen výjimečně, ovšem za deštivějšího počasí to tady může být celkem peklo. Proto doporučuji raději průjezd vždy za sucha.

Jedna ze zastávek je i na místě, odkud pokusně odplouvaly lodě v rámci pokusu o zprovoznění lodní dopravy po řece Odře. Místo se jmenuje "Přístav".

 

 most  řeka Odra  řeka Odra  bývalý Přístav

 

 

Nyní se podívejme na výškový profil dnešní trasy.

 

Obrázek profilu trasy se po kliknutí zvětší.

                                            

                  profil

 

Tak a nyní nás čeká průjezd obcí Kopytov. V centru obce stojí malá kaplička, naproti ní hasičárna. Před kapličkou jsou dvě lampy, informační tabule a lavička. No a my s úžasem zjišťujeme že stojíme na oficiálně nejmenším náměstí v České republice. Studujeme informační tabuli s velice zajímavými popisky, z nichž si některé fotím.

 

        Kopytov          Kopytov          Kopytov

 

            Kopytov              Kopytov           Kopytov

 

Čeká nás cesta k soutoku řeky Odry a Olzy. Naučná stezka končí u informační tabule, ale samotný soutok je ještě dále. Vede k němu čerstvě upravená a štěrkem vysypaná cesta kolem řeky Olzy.

 

                                               informační tabule

 

Samotný soutok je opravdová ostrá špice s hraničním označníkem, zleva přitéká klidná pomalá, ale větší řeka Odra, zprava teče menší, ale o to dravější a rychlejší řeka Olza.

V době naší návštěvy připlouvají po Odře vodáci a zkoušejí malý kousek bojovat s protiproudem řeky Olzy, ale velice rychle svoji snahu vzdávají.

 

 soutok Odry a Olzy  soutok Odry a Olzy  soutok Odry a Olzy  soutok Odry a Olzy

 

Vracíme se stejnou cestou nazpět do Kopytova a odtud opět přes Starý Bohumín se dostáváme k řece Odře kolem které jedeme po červené turistické značce až k Antošovické lávce. Pomocí této lávky se dostáváme přes řeku a tady se dále držíme červené značky a projíždíme kolem Antošovických jezer. Zajíždíme i na naturistickou pláž a jsme překvapeni, když i dnes 22. března 2014 zde již leží naturisté - nudisté. Počasí je opravdu úžasné.

 

                                               naturistická pláž    

 

No a dále přes Koblov po cyklostezce pod Landekem kde zastavuji a fotím si další dnešní soutok řeky Odry, tentokráte s řekou Ostravicí. Je to ale v prudkém protislunci, takže snímek je spíše jen ilustrační.

 

                                               soutok Odra Ostravice

 

Dnešní nádherný den jsme plně zužitkovali a byli jsme také mile překvapeni že i v tomto cípu naší země můžeme najít turistické zajímavosti.

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na cykloserver.cz Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: