Valcířská padesátka - vlastně čtyřicítka :-)

 

29.5.2010 - ujeto 45 km, nastoupáno 937 m

Valcířská padesátka trasa okruhu 40 km na kole - start - rekreační středisko Ondrášek - po žluté značce - před mostem v Čeladné vlevo restaurace Smrček - hotel Válcovny - Ostravice - hráz přehrada Šance - po modré značce - sloup na rozcestí Masarykova údolí - dále kolem přehrady Šance - Jamník - Gruň - hotel Charbulák - po zelené značce - rozcestí Kozlena - Poledňana - Ústí Poledňany - opět sloup na rozcestí Masarykova údolí - hráz přehrada Šance - Ostravice - restaurace U Řeky peřeje řeky Ostravice - Nová Dědina - rekreační středisko Ondrášek

Trasy V50

 

Tak jako již předcházejících 36 roků, i letos poslední sobotu v měsíci květnu probíhala akce Valcířská padesátka. Lehkým výpočtem, odmocněním a derivací zjistíte, že letos to byl tedy 37. ročník této akce.

Akce má v názvu "padesátka" ale lze samozřejmě volit z několika druhů tras. Od 10km a 20km, přes 30km trasu až po 50 km trasu pro pěší turisty a speciální trasy 40 km nebo 50 km pro cyklisty chtějící zdolat trasy na horském kole. Všechny trasy jsou vedeny v přírodě Beskyd a nejdelší z nich zdolávají i nejvyšší vrchol Beskyd - Lysou Horu.

My jsme si vybrali 40km trasu na kole. Výjezd na Lysou si přece jen necháme ještě na příště. Dny předcházející této akci byly ve znamení záplav, potop a neutuchajících dešťů. Sobotní ráno vypadalo tak jako mnoho předchozích dnů a tak při příjezdu k Frýdlantu nad Ostravicí padají na naše čelní sklo od auta první kapky deště. Na štěstí je to jednom strašení a přesto že se mraky plazí skoro po zemi, nepadá.

Parkujeme u silnice vedoucí dále na Ostravici, nasedáme na kola a vyjíždíme první krátké ale prudké stoupání k rekreačnímu středisku Ondrášek kde je zázemí účastníků a kde je start i cíl všech tras.

 

Ondrášek                 Trasy V50                  Před startem

 

Nastupujeme na prezentaci, platíme symbolické startovné a můžeme si vybrat ze tří upomínkových předmětů pro každého. Je to modré tričko s logem Valcířské padesátky, šátek také v tomto stylu a potom pružný samo omotávající reflexní pásek, také s logem akce. Následuje pár nezbytných rozhovorů s přáteli a už můžeme vyrazit na trasu.

Hned první metry vedou po louce a kola se nám okamžitě boří do naprosto měkkého bahna. Půda je absolutně rozmočená. Po pár kilometrech nastupujeme na první stoupání směrem Smrček. Na vrcholu za nejprudším stoupáním oddychujeme a po odpočinku za chvíli jsme již u prvního kontrolního stanoviště a tím je restaurace Smrček. Dáváme si razítko do itineráře, nakupujeme nějaké občerstvení a v klidu a za stále lepšího počasí si v klidu na lavičkách u restaurace relaxujeme.

 

restaurace Smrček   restaurace Smrček   odpočinek na Smrčku   odpočinek na Smrčku

 

Jedeme dále. Začínáme klesat. U hotelu Válcovny zastavujeme u další kontroly a potom už fičíme dolůůůůůůůůů až do Ostravice. Vyjíždíme z obce směrem na Staré Hamry a poté odbočujeme doleva na cestu vedoucí ke hrázi přehrady Šance. Těsně před přehradou zastavujeme na další kontrole a připravujeme se těžší část trasy.

 

kontrola u přehrady Šance              kontrola u přehrady Šance                Masarykovo údolí

 

Projíždíme kolem přehrady a přijíždíme ke sloupu který označuje dolní část Masarykova údolí. A tady uděláme malou chybu. Místo abychom jeli doleva směrem k Ústí Poledňany, vydáváme se doprava. Výsledný efekt je ten, že tuto část trasy jedeme v protisměru. Přicházíme na to až dále u Jamníku, kde se náhle objevují šipky označující trasu Valcířské padesátky ve směru proti nám.

 

Masarykovo údolí                kalná Šance               přehrada Šance a Smrk

Nicméně když ve finále nad naším omylem přemýšlíme, zjišťujeme, že jsme si největší stoupání odbyli po pěkné asfaltové cestě a sjezdy z vrcholu Gruně jsme si zase užili v pěkném terénku. :-).

Jsme tedy na Jamníku a začíná nejtěžší stoupání dnešního dne. Utěšuje nás pomyšlení, že se jedná o prakticky poslední stoupání dnešní den vůbec a tak se do něj s chutí pouštíme. Huuu, no kopčisko je to nevídané, ale jsme nahoře a hrrrrr, honem na další kontrolní stanoviště. Je to hotel Charbulák. Dáváme si další razítko a na místě se zdržíme delší dobu. Sluníčko začíná hřát, dáváme si tedy venku polévku, kofoly a relaxujeme. Je tady nádherně, dle mého soudu je hřeben Gruně nejmalebnějším místem Beskyd.

 

parkoviště Gruň                  hotel Charbulák               hotel Charburák

 

Fičíme po hřebeni Gruně na rozcestí Kozlena a odtud krááááásně padáááááááme zase až k přehradě Šance k onomu sloupu Masarykova údolí. Sjezd je to parádní a užíváme si technického sjezdu. Klasická beskydská mňamka. Dále po stejné trase jako po cestě tam dokončujeme smyčku trasy a kolem hráze Šance jedeme až do obce Ostravice k restauraci U Řeky, kde je poslední kontrolní bod. Opět si sedáme, dáme si kávičku, něco sladkostí ze zásob. No a teď nás již čeká poklidný dojezd do cíle kolem řeky Ostravice. Samozřejmě se nezapomeneme stavit u zvláštního útvaru - peřeje řeky Ostravice.

 

restaurace U Řeky   peřeje Ostravice   peřeje Ostravice   peřeje Ostravice

 

Jo, tak rychle nedojedeme. Honza asi kilometr před cílem má defekt, který opravujeme a při finálním foukání se nám utrhne ventilek. Takže si to dáme znovu. Ale nevadí ... :-).

A jsme v cíli. Opět na prezentaci se odprezentovat, naši dva mladší účastníci akce ještě dostávají tašku se sladkostmi a drobnými hračkami a všichni fasujeme lístečky na vyzvednutí buřta či párku a k tomu pití.

 

v cíli na Ondrášku                v cíli na Ondrášku                v cíli na Ondrášku

 

Závěrečné posezení za velice příjemného počasí a slunce je opravdovou tečkou za povedenou akcí.

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na Google Maps Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: