Nedokončená - Do Údolí mladých

 

8.5.2010 - ujeto 46 km, nastoupáno 774 m

Plesná - Krásné Pole - Dolní Lhota - Čavisov - Zbyslavice - větrný mlýn Olbramice - Lhotka - Lubojaty - Bílovec - restaurace Údolí mladých - Bítov Těškovice - Kyjovice - Zátiší - Velká Polom - Plesná

Jabloňová alej

 

Celá dnešní trasa je výjimečná tím, že se z dopolední teploty šplhající se až k 30 stupňům Celsia stalo během chvíle stupňů 10 (možno vidět na tomto grafu) a také tím, že 2 hodinovou jízdu v silném dešti cyklocomputery za 300 Kč přežily bez úhony, ale můj super vodotěsný HAC 4 se druhý den po jízdě zevnitř orosil a nějak nefunguje :-) .

No ale začněme popořádku. Vyrazili jsme za téměř jasné dopolední oblohy do Údolí mladých, ale přes místa kde jsme se zatím mockrát nedostali. Konkrétně nás zajímala obec Olbramice s bývalým větrným mlýnem a dále obce Lhotka a Lubojaty.

Už za Krásným Polem, kdy jsme poprvé najeli na louku jsme zjistili, že je velice vlhko a minulé deštivé dny na nás určitě nechají svou první blátivou stopu. I stalo se. Někteří si dokonce šlápli do vody :-). A tak jsme pokračovali čvachtajíce.

 

Blátivá louka   Dolní Lhota rozcestí   Veterán   Veterán

 

Hned za Čavisovem nás začala předjíždět vozidla a motocykly - veteráni. Bylo jich opravdu několik desítek a tak jsme měli čas se zastavit, zamávat a mnohé z nich si vyfotit. Zajímavé bylo, že mezi nimi jela i Škoda 100. Pokud je tento vůz již považován za veterána, má veterána v této republice ve vlastnictví takové množství lidí jako v žádném jiném státě na světě. Nicméně na mě nejvíce zapůsobily letité motocykly a hlavně starý model Wartburgu. Tady je. Naše mávání na jezdce mělo velkou odezvu a tak jsme si vyslechli mnoho zvuků starých klaksonů a dokonce nám kynul i jeden spolujezdec motocyklista v sidecaru lahvovou dvanáctkou.

 

Veterán   Veterán   Veterán   Veterán

 

Za Zbyslavicemi kde pořizuji panoramatický obrázek obce a okolí pokračujeme po cyklostezce číslo 6191 směrem k větrnému mlýnu bez lopatek, který stojí na nejvyšším místě kousíček za obcí. Mlýn je holandského typu tvoří spolu s vedle stojícím stromem pohledný celek připomínající krajinu a její stavby v minulosti. Vše je vidět na fotkách níže.

První věrohodný písemný doklad pochází ze zbyslavické pozemkové knihy, kde se roku 1753 uvádí trať U panského větřáku na rozhraní Zbyslavic a Olbramic. Větrný mlýn lokalizovaný do stejného místa pak zmiňuje tentýž zdroj ještě v roce 1845. Byl to však mlýn dřevěný. Speciální vojenská mapa z roku 1878 uvádí v prostoru mezi oběma obcemi mlýny celkem tři. Další podrobnosti a zajímavosti z historie mlýna je možno přečíst tady.

 

Větrný mlýn              Větrný mlýn              Olbramice

 

Přes Olbramice prudce klesáme a míříme si to dál na Lhotku a Lubojaty. Hned kousek za obcí projíždíme nádhernou rozkvetlou jabloňovou alejí. Fotím ji a na výslednou fotku zkouším použít jeden z mnoha efektů které nám současné programy nabízejí. Fotka je tady a komu se nelíbí ať mi tralala políbí :-))))).

 

HA! Ve Lhotce musím zastavit a vyfotit si místní pekárnu s opravdu originálním názvem. Myslím že pan Werich jakožto mistr v hrátkách s českým jazykem by měl radost. Každý si jméno pekárny zkuste přečíst sám.

 

No a už za malou chvíli po vystoupání kopce do Lubojat sjíždíme po katastrofálně rozbité silnici do Bílovce a právě před vjezdem do obce odbočujeme vpravo a přijíždíme do areálu Údolí mladých. Je zde stejnojmenná restaurace, která prochází v posledních letech mohutnou rekonstrukcí a nynější areál působí velice příjemným a kulturním dojmem. Sedáme si, dáváme si jídlo a slyšíme čím dál tím hrozivější hřmění.

 

Údolí mladých   Údolí mladých   Údolí mladých   Bouře

 

Rychle dojídáme opravdu výborný smažák na který rád dělám reklamu s ještě výbornějšími tenkými nepřesmaženými hranolkami, platíme a v té chvíli se nad námi opravdu začínají stahovat mračna. Černá mračna. Velká černá mračna. Tak jak je vidět na tomto obrázku.

Jedeme co můžeme, co nejkratší trasou po silnici, ale už v Bítově jsme takzvaně durch a za Těškovicemi mi ukazuje cyklocomputer teplotu 10 stupňů. No a tak je to pořád stejně až na konec trasy. Poslední kilometry jsou opravdu velice nepříjemné, je zima a stálý déšť už FAKT vadí, takže po dojezdu nemám ani pomyšlení ani cit ve zkřehlých rukou na to abych udělal závěrečné foto všech promoklých.

Závěrečné shrnutí ?? Tak jsme ještě za celou svoji cyklo kariéru nezmokli.

A při 10 stupních Celsia.

Howgh !


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na Google Maps Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: