Z Mutěnic přes Břeclav na slovanské hradiště do Mikulčic

 

18.8.2010 - ujeto 77,5 km, nastoupáno 366 m

Mutěnice - po červené značce a pak po modré - Starý Podvorov - Nový Podvorov - přes vinice - Moravský Žižkov - Prechov - Ladná - Ladenský most - po žluté značce - Janův hrad - po cyklotrase 41 - Břeclav - po cyklotrase 43 - Pohansko - po cyklotrase E9 - Lanžhot - po zelené značce - slovanské hradiště - Mikulčice - Dolní Bojanovice - po zelené značce - Mutěnice

Cyril a Metoděj

 

Dnes se přemísťujeme z Mikulova, místa našeho ubytování, do Mutěnic kde parkujeme v místě nazývané pod Búdama. Je to místo pod seskupením asi !! pětiset!! vinných sklípků soustředěných ve svahu nad Mutěnicemi. Jedná se souhrn asi nejpěkněji udržovaných a malovaných sklepů které jsme kde viděli. Opravdu stojí oblast za prohlídku.

Projíždíme centrem Mutěnic a po červené značce kolem kostela stoupáme nad obec. Jedeme lesní pěšinou a najednou musím prudce zastavit. Ve vzdálenosti asi 20 metrů před námi vidíme 4 kusy černé zvěře. Dva dospělé kusy a dvě letošní selata nám křižují pěšinu. První jde dospělý, za ním dva mladé kousky a rodinku uzavírá zase dospělec. Ani se nehýbáme vědomi si poučení že když jsou dospělí s mláďaty, končí legrace.

Vítr fouká od prasat k nám, to je v pohodě a pokud se nebudeme hýbat asi nás vzhledem k jejich špatnému zraku neuvidí. Uff, nádherný zážitek, ale příště raději z takové blízkosti prasata raději jen za ohradou. Opouštíme červenou značku a jedem po modré značce přes Starý a Nový Podvorov až vjíždíme opět do vinic. Tady neznačenou cestou přijíždíme až do Moravského Žižkova.

 

Pod Búdama               Honza a slunečnice               Lukáš a slunečnice          

 

Přes lokalitu s místním názvem Prechov a nadjezdem nad dálnicí směřujeme do obce Ladná a průjezdem přes ni míříme na Ladenský most. Tady jedeme po žluté značce na nám už dobře známé místo a tím je Janův Hrad. Zastavujeme tady jen na svačinu, celé místo jsem už popsal loni tady a fotografie je možno spatřit tady.

Lužními lesy a po krásné rovině po cyklotrase 41 dojíždíme až do Břeclavi. Máme trošku obavy z průjezdu městem, ale opak je pravdou. Vše je krásně značeno a po cyklotrase 43 jedeme nádhernou pěšinou po hrázi řeky Dyje až vjíždíme zase do lesů a přijíždíme na významné místo a to lokalitu Pohansko.

Toto je opět popsáno a vyfoceno už loni a tak se nezdržujeme a míříme si to zase a opět lužními lesy směr Lanžhot. Jedeme po cyklotrase E9. Právě když projíždíme centrem Lanžhota, padá pár kapek deště a tak u kostela v pizzerii sedáme, občerstvujeme se a čekáme až mini přeháňka skončí.

 

Ladenský most  Břeclavský zámek  Lanžhot  Lanžhot

 

Za Lanžhotem se chytáme zelené značky, která nás má zavést až na slovanské hradiště v blízkosti obce Mikulčice. A nastává problém. Jedeme po lesní asfaltce, ideální na kola, jedeme lužními lesy, je tepelná pohoda, neprší. Tak kde je problém ??? V ROVINĚ ! Zdá se to asi paradoxní, ale čeká nás 14 kilometrů po absolutní rovině a po úsecích cest vedoucích rovně jako podle pravítka. Na takové cestě můžeme krásně studovat efekt perspektivy - sbíhání se cesty až do jednoho bodu v nekonečnu.

No, konečně jsme na místě.

 

Slovanské hradiště    Já, Cyrila a Metoděj    Slovanské hradiště    Slovanské hradiště

 

Procházíme si volně dostupné artefakty hradiště, nahlédneme do budovy která tvoří zázemí pro prohlídky areálu, informujeme se na obsah prohlídek. Samotnou prohlídku se ale rozhodujeme nechat na některou další návštěvu, trošku nás tlačí čas.

Přes samotnou obec Mikulčice a Dolní Bojanovice projíždíme a čeká nás už jen poslední stoupání po zelené značce nad Mutěnice a pohodový sjezd až do městečka.


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na Google Maps Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: