Deštivý úvod

 

17.8.2010 - ujeto 0 km, nastoupáno 0 m

Klentnice - Café Fara - Znojmo - radniční věž - znojemské podzemí - kostel sv. Mikuláše - Znojemská přehrada - rotunda sv Kateřiny - znojemský hrad - Šatov - malovaný sklep

kostel sv. Mikuláše

 

Na první den našeho pobytu jsme dostali přiděleno počasí s mírnými přeháňkami, ale s jihomoravskou teplotou. Nic tedy nebránilo vyrazit na objížďku turistických zajímavostí auto - moto způsobem.

Nejprve jsme se stavili na kávu do námi oblíbené kavárny Café Fara v Klentnici o které se obšírněji zmiňuji již v loňském článku a kde jsou i fotografie místa. Nemohu ale nezmínit velice atraktivní servírování jakého se nám dostalo. Viz. fota níže.

 

Zahrada               Káva               Káva        

 

Jako další atraktivní cíl jsme si vybrali město Znojmo. Parkujeme v blízkosti historického centra města a hned se vydáváme na Radniční věž, pokochat se výhledem na Znojmo z této unikátní stavby. Výhledy jsou to impozantní.

 

Znojmo     Na věži     Znojmo     Znojmo

 

Dalším místem na které se těšíme a vlastně tvoří hlavní bod naší návštěvy tohoto města je znojemské podzemí. Délka zatím zmapovaných chodeb je !! 97 kilometrů !! zbytek čeká na průzkum, který možná již nikdy nebude dokončen, protože spousta takových chodeb byla zazděna. Na prohlídku je zpřístupněných asi 800 metrů v několika patrech a i to nám stačilo abychom se tak zamotali, že najít východ bez průvodce by byl problém.

 

Znojemské podzemí  Znojemské podzemí  Znojemské podzemí  Znojemské podzemí

 

V podzemí je i ochutnávka vína. Náš průvodce je stylově oblečen a jeho vizáž včetně obličeje velice dobře zapadá do tohoto podzemí a k aranžmá soch které podzemí zatraktivňují.

 

Znojemské podzemí               Znojemské podzemí               Znojemské podzemí

 

Pokračujeme ke kousek vzdálenému impozantnímu kostelu sv. Mikuláše z roku 1338 odkud je výborný výhled do údolí Dyje. Proti proudu této řeky můžeme vidět hráz Znojemské přehrady a po proudu tohoto toku vidíme jak jej překonává Šatovský most, který se klene ve výšce 50 metrů nad hladinou této řeky a byl prvně vystavěn roku 1871. Samotné údolí Dyje je malebné a velice romantické. Uvnitř kostela svatého Mikuláše je velice bohatá výzdoba a působí opravdu majestátným dojmem. Zajímavým prvkem je kazatelna ve tvaru zeměkoule od J. Winterhaldera z roku 1760. Volně k vidění je i prosklená rakev s pozůstatky mučedníka sv. Bonifáce.

 

údolí Dyje  údolí Dyje  interiér kostela  interiér kostela

 

Míříme ke znojemskému pivovaru který je "vkusně" zakomponován do historického centra města mezi výše zmíněný kostel a znojemský hrad. Úzkým průchodem mezi pivovarem a srázem kolem hradeb procházíme na plošinu před hrad a rotundu sv. Kateřiny. Naskytují se tady opět velice nádherné výhledy na Znojmo a jeho údolí s řekou Dyjí.

Stojíme před nejstarší stojící a funkční stavbou vytvořenou lidskýma rukama před jakou jsme kdy stáli. Je to rotunda sv. Kateřiny. První písemná zmínka o rotundě je již v roce 1100. Tak to trumfne snad jen Egypt.

 

rotunda sv. Kateřiny               znojemský hrad               Znojmo

 

Přesouváme se do obce Šatov s cílem navštívit Malovaný sklep. Jedná se o vinný sklep vyzdobený plastickými malbami naivního lidového umělce na pískovci. Ač je Malovaný sklep sklepem vinným, víno se v něm kupodivu nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Když jsme sestoupili do podzemí, octnuli jsme se v podivuhodné říši mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salonků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmillian Appeltauer, šatovský rodák. Sklepu upsal svůj život. Pracoval tu neděli co neděli plných 34 let od roku 1934 do roku 1968. Nezastavilo jej ani zranění z druhé světové války, kdy přišel o ruku. V levém podpaží si přidržoval nádobku s barvou, v pravé ruce měl štětec a svíčkami připevněnými na klobouku si osvětloval plochu před sebou.

 

Malovaný sklep  Malovaný sklep  Malovaný sklep  Malovaný sklep

 

O ruku přišel samozřejmě jako voják wehrmachtu, neboť Šatov byla německá obec. A jako Němec také sklep vyzdobil i německými a říšskými symboly, které musely být po válce přemalovány.

Níže uvedené obrázky ukazují jak to tehdy bylo.

Zleva dole: místo rodiny v pozadí s jeřábem byl vyobrazen Adolf Hitler se vztyčenou pravicí, místo valacha z Radhoště byla říšská orlice a místo odznaku dvouletky 1947-1948 byl hákový kříž.

 

Malovaný sklep              Malovaný sklep              Malovaný sklep

 

A proč vlastně sklep maloval ? Před válkou a před tím než začal malovat sklep si namlouval v Šatově dívku jménem Rose. Dvořil se jí, ale nedali se spolu dohromady. Dívka jej stále odmítala. Začal tedy malovat tento sklep pro ni. Jedna z jeho naivních maleb onu Rose i s věnováním zobrazuje a jako jediná nebyla za celá léta do dnešního dne rekonstruována a přemalována. Je to tato fotografie.

Po válce Rose emigrovala do USA. Někdy v 90-tých letech jako velice stará žena se přijela do Šatova podívat, ale i přes to, že byla upozorněna na to, že dlouhých 34 roků jen pro ni tento muž onen sklep maloval, odmítla se do něj podívat a zase odjela.

Nutno podotknout, že pan Appeltauer byl poté co Rose emigrovala ženatý a malovat přesto neskončil. Pořád sklep chystal pro svoji Rose.

Jen se můžeme domnívat co se mezi nimi v těch 30-tých letech stalo. Ublížil jí ???

 

Malovaný sklep  Malovaný sklep  Malovaný sklep  Malovaný sklep

 

S těmito myšlenkami se vracíme do Mikulova vstříc dalším akcím které máme před sebou.

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na Google Maps Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: