Z Nýdku na Velkou Čantoryji

 

30.12.2009 - našlapáno 12 km

Nýdek - po červené značce souběžně s - naučná stezka Rytířská - až na rozcestí červená a modrá značka Pod chatou na Čantoryji - dále po modré značce - chata Čantoryja - po modré značce - hřebenem na Velká Čantoryje - po modré značce - rozcestí Beskydské sedlo - po zelené značce - Střelma - Nýdek

Rozhledna Velká Čantoryje

 

Dnes jsme si vyjeli poněkud dále do - pro nás - odlehlejších částí našich oblíbených hor. Navštívili jsme Slezské Beskydy. Tato část Beskyd se nachází severně od Jablůnkovského průsmyku a jejich hřeben tvoří z velké části hranici mezi Českou a Polskou republikou. Jako východisko na trasu jsme zvolili pohorskou obec Nýdek.

Po příjezdu do centra obce jsme byli mile překvapeni starovesnickým rázem obce. Naše představa o obcích v této lokalitě byla úplně jiná a v kontrastu k této naší představě nás přivítala útulná malebná vesnička sevřená v údolí hor, s dřevěnými stavbami, sedmi hospodami v okolí centra obce :-) a nádherným červeným evangelickým kostelem nad obcí a starým dřevěným katolickým kostelem dole v obci který byl postaven v neuvěřitelném roce 1576 !!!

 

Parkoviště a východiště trasy v Nýdku  Rozcestník v Nýdku  První panel Rytířské stezky v Nýdku u parkoviště  První metry trasy

 

Od parkoviště se vydáváme po červené značce, se kterou souběžně vede i značená naučná stezka Rytířská stezka. Je značena zelneným šikmým značením. První informační tabule této stezky je hned přímo na výchozím parkovišti.

Začínáme stoupat nad Nýdek a před námi je vrchol Velké Čantoryje beznadějně skryt v husté oblačnosti. Na opačné straně Jablůnkovského průsmyku je počasí lepší a tak můžeme vidět protější svahy Moravskoslezských Beskyd s vrcholem Javorový jak vykukuje z mraků. Míjíme obydlené samoty a diskutujeme o tom jak se tady, obzvláště v zimě asi žije. Míjíme další informační tabuli Rytířské stezky a již za chvíli se odpojujeme od červené značky a pokračujeme dále na hřeben po modré značce. Zanedlouho ale již vstupujeme do husté oblačnosti a ráz lesa se mění. Mlha se sráží a mrze na stromech, není vidět na 50 metrů.

 

Nýdek, v pozadí vpravo Javorový   Další panel stezky s popisem místních zajímavostí   Slezské Beskydy z červené značky nad Nýdkem   Ve vyšších polohách trasy jsme již byli v mracích.

 

Najednou se před námi objevuje chata Čantoryja. Díky mlze se vyloupla před námi nečekaně, ale je tady ! Vevnitř si dáváme čaje a zelňačku, která byla opravdu nešizená s masem a klobásou a tedy dobrá. Po občerstvení pokračujeme hřebenem ještě kousek nahoru po modré značce (nebo se dá i po polské černé značce) směrem k vrcholu Velká Čantoryje. Po příchodu k rozhledně, která právě na vrcholu je, můžeme jen tak tak rozpoznat bufet na polské straně vrcholu ač je před námi ne více než 20 metrů.

Vedle rozhledny je srub s českým občerstvením. Tady si Lukáš kupuje turistickou známku a zblízka pokračujeme v obhlídce rozhledny. Jelikož je její výška 29 metrů, jen stěží rozpoznáváme její vrchol. No, tak na návštěvu rozhledny nahoře to dnes nebude, výhled by nebyl pravda veliký. Fotím si ještě pro nás kuriozní polský rozcestník s černou turistickou značkou a po modré české značce, která jde souběžně s polskou červenou značkou přesně po státní hranici začínáme klesat dolů.

 

Na horské chatě Čantoryja   Před chatou Čantoryja   Hřebenová cesta od chaty Čantoryja k vrcholu a rozhledně   Zajímavost - !! černá !! turistická značka

 

Asi po 500 metrech odbočuje Rytířská stezka doprava, ale my se stále držíme modré značky. Po levé straně se nám otevírají výhledy na polská údolí a město Wisla a místy po opravdu prudkých kamenitých klesáních pokračujeme dále k Beskydskému sedlu.

Tady opouštíme modrou značku a po zelené značce zase klesáme do místní časti Střelma a odsud už po silnici až do Nýdku. Na cestě autem zpět si fotím ještě dřevěný kostel v Nýdku a taktéž větší dřevěný kostel v Bystřici.

                   Kostel sv. Mikuláše z roku 1576 v Nýdku. Ve věži je dvoumetrákový zvon z roku 1581 !!                          Kostel Povýšení sv. Kříže z roku 1897 v Bystřici.

Plni pozitivních dojmů rozebíráme dnešní výlet a shodujeme se, že se tady ještě někdy určitě objevíme, protože tato oblast, ač je nám ostravákům více vzdálená, má své kouzlo a nás plně uchvátila.

 


Data z trasy ke stažení
Profil trasy z HAC4 Trasa na Google Maps Trasa ve formátu *.kml Trasa ve formátu *.gpx Kompletní fotogalerie
Počet návštěv: