Turistické zajímavosti ve Velkých Losinách, blízkém Maršíkově a Žárové

28.5.2011

ruční papírna - ruční výroba papíru - Velké Losiny - zámek - dřevěný kostelík - dřevěný kostel sv. Michaela - Maršíkov - dřevěný kostel sv. Martina - Žárová - Skřítek - socha Skřítek

Papírna Velké Losiny

 

Celou sobotu má bezútěšně pršet a my přemýšlíme jak celý den využít i přes tento neblahý stav počasí. Před devátou hodinou ranní vyrážíme směrem Velké Losiny s cílem navštívit Ruční papírnu Velké Losiny, dále nedaleký Státní zámek Velké Losiny, chceme nakouknout na místní sirné lázně a v neposlední řadě nás čeká návštěva dřevěných kostelíků v Maršíkově a Žárové.

Během cesty přemýšlíme zda nebudeme v papírně sami, aby kvůli nám vůbec udělali prohlídku. Počasí je opravdu pod psa. Po příjezdu kolem 10.30 hod. si kupujeme lístky na prohlídku v 11.00 hod. a s úžasem zjišťujeme, že některé další prohlídky jsou už dopředu vyprodané a s blížící se jedenáctou se nedočkavý dav lidí zvětšuje. Tak jak vidno, stejně jako my se rozhodlo strávit sobotu mnohem více lidí.

Hned před historickou budovou papírny nás zaujme restaurace Losín a tak plánujeme, že po skončení prohlídky si tady zajdeme na oběd. Na níže uvedených snímcích je dobře vidět hlavní budova, dále prodejna suvenýrů - to je ten nižší domek - a také nízká moderní budova, což je ona restaurace Losín.

Zajímavé je si všimnout složité střechy hlavní budovy. Půda měla několik pater s větracími otvory v krytině a sušily se tady původně vyrobené papíry. Dnes se tento způsob sušení již nevyužívá.

 

Papírna Velké Losiny            Papírna Velké Losiny             Papírna Velké Losiny  

 

Prohlídku v letních měsících doporučuji zarezervovat, hrozí tady nebezpečí že bude obsazeno.

Samotná prohlídková trasa začíná návštěvou několika místností, kde je prezentován vývoj výroby papíru ve světě a poté následně v českých zemích. Součástí jsou ukázku papyru a pergamenu, včetně výkladu a textů na informačních panelech.

Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny

 

Dále jsou tady vystaveny různé stroje a nástroje sloužící k výrobě a zpracování papíru. K vidění jsou i desky na kterých se cedí roztok s papírovou hmotou a následně na nich ulpívá samotná vrstva papíru. Jsou zajímavé tím, že jsou na nich zřetelné naletované ornamenty, které poté na papíře vytvářejí tzv. vodotisk. Po kliknutí na foto je u každého stručný popis s vysvětlením o co se na jednotlivé fotce jedná.

 

Papírna Velké Losiny      Papírna Velké Losiny     Papírna Velké Losiny     Papírna Velké Losiny

 

Scházíme do nižších pater budovy, kde na větším prostoru vidíme další přístroje sloužící k měření a testování kvality papíru, kopii prvního papírenského stroje schopného vyrábět kontinuální roli papíru a hlavně nádherný model moderního papírenského stroje, kde je vidět jak od vstupní surovina projíždí strojem, mění se na papír a končí až namotávkou papíru do role. Celý model může mít dle mého odhadu dobré 3 metry.

Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny

 

Následuje vstup do kinosálu, kde je promítán film, kde jsou vidět velice pěkně a podrobně různé části procesu výroby papíru a hlavně kroutíme hlavou kolikrát je každý list papíru potřeba vzít do ruky, než se dostane k zákazníkovi. Opravdu výraz "RUČNÍ VÝROBA" tady má své neoddiskutovatelné místo.

Přecházíme z výstavních prostor do místností kde probíhá výroba. Protože je sobota, nepracuje se, ale pro každou skupinu turistů tady jedna pracovnice ukáže jak se papír cedí z lázně, odkládá na sušící tkaniny a poté ve spolupráci s průvodkyní, předvedou na dříve vyrobeném papíru i závěrečné hlazení papíru.

Pro toho kdo má možnost navštívit papírnu přes všední den bude určitě zajímavé procházet přes výrobní místnosti za plného provozu.

 

Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny  Papírna Velké Losiny

 

Tímto prohlídka končí a hned po východu si je možné koupit různé suvenýry týkající se produkce z papírny. Další menší prodejnička je u prodejny vstupného.

Je čas oběda a námi vyhlédnutá restaurace v areálu je beznadějně plná. Na parkovišti je plno a přijel i dokonce německý autobus plný turistů. Objevujeme tedy směrovku 200m k restauraci v nedalekém domku. Tam je situace obdobná. Jen je nám nabídnuto, že se můžeme posadit venku. Vzhledem k tomu že je 12 stupňů a souvisle prší raději nabídku nevyužijeme :- ).

Nasedáme do auta a jedeme nazpět do obce Rapotín, kde obědváme v restauraci hned u hlavní cesty. Vizuálně je to sice pro otrlé povahy, je potřeba projít přes zakouřenou místnost s místními v montérkách a pivečkem, ale ceny jsou velice mírné a jídlo výborné, obsluha rychlá. Takže nakonec se to dá.

Dalším našim naplánovaným místem návštěvy je Státní zámek Velké Losiny. Přicházíme 1 minutu po 13.00 hodině a paní u vstupenek říká: "Honem, honem, ještě na vás počkáme. Další prohlídka je až v16.00 hod. Do té doby je vše obsazeno" ! Vcházíme na nádvoří zámku a průvodkyně upozorňuje na zákaz focení v interiérech.

 

Zámek Velké Losiny                 Zámek Velké Losiny                  Zámek Velké Losiny

 

I přes tento zákaz neodolám a v jedné místnosti fotím obrovská více než třímetrová kachlová kamna. Toto vyvolá prudkou reakci průvodkyně a kombinuje přísným hlasem jestli mě vykáže, nebo zavře do mučírny, nebo se stanu obětí nějakého čarodějnického procesu. Těmito procesy je totiž zámek Velké Losiny proslulý a zde se také odehrává děj Kaplického knihy " Kladivo na čarodějnice ", který byl - jak známo - úspěšně zfilmován.

 

                       Zámek Velké Losiny                Zámek Velké Losiny                 

 

Projedeme kolem místních sirných lázní kde je i termální bazén, ale na vycházku se nevydáváme, stále totiž prší.

Míříme do Maršíkova, kde chceme spatřit dřevěný kostel sv. Michaela. Kostel obhospodařuje správce z obce a funguje to tak, že zájemce o prohlídku přijde k němu domů, dostane klíče od kostela, prý. Není souzeno nám to vyzkoušet.

kostel Maršíkov                kostel Maršíkov                  kostel Maršíkov  

 

Po příjezdu ke kostelu zjišťujeme, že máme velké štěstí. Na prohlídce je autobus italských turistů, kostel je otevřen a dokonce jeden z Italů se "nějak" domlouvá se správcem, sedá za varhany a už velice pěkně preluduje. Velice hezký zážitek. Vše pozorně obhlížíme. Kostel vypadá tak jak bych si ho představoval v Ladovských dobách. Vše je dřevěné, trošku trouchnivé, nakřivo.

Však se stačí podívat na prostřední fotografii výše a opravdu to zalomení kostela v půlce není způsobeno vadou objektivu ! :-*)

 

kostel Maršíkov  kostel Maršíkov  kostel Maršíkov  kostel Maršíkov

 

Dalším kostelíčkem který nás čeká je dřevěný kostel sv. Martina v obci Žárová. Stoupáme z Velkých Losin a po krátké době stojíme uprostřed malinkého hřbitova před dřevěnou nádherou.

 

kostel Žárová      kostel Žárová      kostel Žárová      kostel Žárová

 

Odpoledne se blíží k závěru a protože nás čeká zpátečních 120 km, vyrážíme na cestu nazpět. Kousek za Klepáčovem zastavujeme na odpočívadle u motorestu Skřítek. Tato původně hospoda tady stojí již 150 roků. Původně sloužila jako centrum odpočinku pro formany překonávající vysoké sedlo mezi Rýmařovem a Sobotínem když zásobovali dřívím sobotínské železárny.

 

                       kostel Žárová                socha Skřítek

 

Pro nás je toto místo důležité tím, že se chceme vyfotit u typické a jedinečné sochy tohoto místa. Je to Skřítek, který je stejný ze všech čtyř stran. Myslím že je to dobře vidět na fotografii.

A frrrrrrrrčččččččííííííííííííííííme.......

 

Celá fotogalerie


 
Počet návštěv: