Památník II. světové války Hrabyně

1.5.2010

Ostrava - Hrabyně - památník ostravské operace - památník II. světové války - rekonstrukce památníku - vojenská operace - vojenská technika - exponáty - boje -zbraně - děla - tanky - pistole - samopaly - infromace

 

Památník Hrabyně

 

V těsné blízkosti silnice, před vjezdem do obce Hrabyně ve směru od Opavy byl v roce 1980 zpřístupněn památník. Vyrostl během sedmdesátých let jako "Památník Ostravské operace" a hned po otevření si jej lidé začali všímat spíše jako monumenta komunistické moci a jedena z oblíbených prupovídek byla: "Cože to jsou za nové skokanské můstky v Hrabyni ?"

Faktem je že ona "Ostravská operace" byla nejmohutnější bitva na českém uzemí a přišlo v ní za 57 dnů trvání bojů o život desítky tísíc lidí.

V devadesátých letech památník chátral, až byl v roce 2005 uzavřen z důvodu rekonstrukce. Znovu otevřen byl 29. dubna 2009, v předvečer výročí osvobození Ostravy a tím i ukončení celé operace. Ostrava byla osvobozena 30. dubna 1945. Nyní má ale celý komplex již nové jméno. Jmenuje se "Památník II. světové války."

 

Památník Hrabyně               Památník Hrabyně               Památník Hrabyně

 

V novodobé historii nám dal o sobě vědět asi před třemi lety, když jsme projížděli kolem na bicyklech a napadlo nás, že se podíváme dovnitř, jak rekonstrukce pokračuje. Podařilo se nám dostat se dovnitř a pohovořit s dělníky opravujícími interiér. Od té doby jsme se při cestě autem či na kole okolo památníku dívali zda je již zprovozněn a letos, prakticky skoro přesně rok po znovuotevření, jsme se konečně rozhoupali k tomu abychom vyrazili na jeho prohlídku v novém hávu.

Hned vedle parkoviště je nízká budova, která slouží jako motorest, ale také jako prodejna vstupenek a reklamních a prezentačních materiálů.

Otevřeno je celoročně, pondělí - neděle od 09.00 do 17.00 hod. Vstupné je 50 Kč, poloviční 25 Kč a rodinná vstupenka rovných 100 Kč. Oprávnění fotit vyjde na 30 Kč. Je zakázáno používat externí blesky a stativy.

Po zakoupení vstupenek je přímo v této nízké budově možno shlédnout expozice, které jsou v ceně vstupného. Jedná se o stručný popis historie vzniku 2. světové války, ukázky kulek a střepin nalezených v různých druzích stromů a munice nalezené při zemních pracech. Dále je tady jedna celá místnost věnovaná historii obce Lidice a jejího vypálení a v další části budovy je výstava týkající se obnovy Slezska po válce.

 

Památník Hrabyně  Pistole  Památník Hrabyně  Památník Hrabyně

 

Poté co si vše prohlédneme, přecházíme přes opravdu velice rozlehlé prostranství k samotnému památníku. Kolem nás se prohánějí lidé na kolečkových bruslích - plocha je to veliká. Vstupujeme rovnou do největší místnosti celého objektu. Slouží jako pietní místo. Na čelní stěně je obrovitá plastika s válečným motivem a před ní v prosklené vitríně nádobky s prstí z mnoha míst kde probíhaly počas války největší boje. U každé je nápis odkud byla dovezena. Celé je to pěkně vidět tady.

Pokračujeme dále. Celá prohlídková trasa je lemována různými exponáty a množstvím plazmových televizí s informacemi, projektory a informačními stojany s monitory vybavenými dotykovými displeji. Informací je tedy nepřeberně. Celá expozice je velice dobře aranžována, tvůrce se pokouší vyvolat dojem reality. Procházíme tedy například vybombardovaným domem s dobovým zařízením, míjíme rozcestníky popsané azbukou, za polní kuchyní vykukuje dělo a torzo tanku Tiger a to vše za velice působivého nasvětlení a s množstvím dostupných informací.

 

Památník Hrabyně           Památník Hrabyně           Památník Hrabyně

 

Ve vitrínách jsou zcela evidentní originály zbraní a různých bojových pomůcek a výzbroje. Je k vidění i množství různých uniforem a výstroje. Tady se zdržujeme hodně dlouho a potom stoupáme do prvního patra, kde jsou zase k vidění ukázky vybavení a všeho potřebného pro boj v Africe a pouštních podmínkách, sekce věnovaná britské armádě, je tady i část pojednávající o koncentračních táborech.

Pro fotografy amatéry podotýkám že podmínky na focení jsou více než obtížné, fotí se bez blesku, ten spolehlivě ničí atmosféru místa, exponáty jsou navíc stejně za sklem, takže s bleskem tyto nelze fotit vlastně vůbec. Nutné je tedy aby fotoaparát měl solidni stabilizaci a zvládal fotit rozumně na ISO 400 - 800. Výsledné časy totiž pak teprve tehdy vycházejí alespoň kolem 1/20 sec. při cloně 2.8.

 

Samopal                    Samopal                Granát

 

Samozřejmě nevyjmenovávám vše dopodrobna, ale nutno říci, že prohlídku jsme začali ve 14.00 hod a ke konci jsme už spěchali, neboť 17.00 hod. se blížilo. Exponátů a informací je opravdu velice hodně a pokud by si to jedinec chtěl nastudovat vše, je to asi fakt na celý den.

 

Rádio                 Abstrakce                 Ulice

 

Po východu ven na sluneční světlo se cítíme jako v jiném světě. Celá byla v tmavé atmosféře a venku je najednou nějak moc veselo. Nemůžeme ale ještě opominout výstavu tanků, samohybých děl a kanónů stojích vedle vlastního památníku.

 

Tanky             Protiletecký kanón              Tanky a děla

 

Byli jsme velice překvapeni moderním vybavením památníku a množstvím dostupných informací. Celá prohlídka sice probíhá bez průvodce, ale vše se dá si vyslechnout, přečíst, či si vyťukat na dotykových panelech.

 

Celá fotogalerie


 
Počet návštěv: