Lov divoké zvěře

10.7.2009

 

Zraněný srnec v bazénu

 

Dnes ráno tak jako každý jiný všední den jsem se chystal na odjezd do práce, když v tom venkovní ranní klid přeťal silný, nepříjemným tónem uši rvoucí zvuk. Vypadalo to jakoby venku např. auto srazilo psa a ten naříkal, ale nebylo to naříkání psí. Horečně jsem se snažil ten zvuk rozpoznat, ale stále se mi to nedařilo. Kamilka mezitím vyběhla z balkónu a najednou jsem slyšel jak volá: "Sendy ! Sendy !" Rychle jsem vyběhnul z koupelny a ptám se: Co se děje? Co je to za zvuk?" Uslyšel jsem něco po čem jsem zalapal po dechu: "Sendy honí po zahradě srnku!"

Vyběhnul jsem ven dopředu před dům a Sendy zrovna před sebou hnala kolem hlavní brány srnečku která vydávala ony hýkavě - kvílivé zvuky. Odvolal naši labradorku a zavřel do kotce. Reagovala na přivolání na 100%. Moc mě to potěšilo, kdo je pejskař ví, co to znamená odvolat psa z lovu. Srnečka mezitím odběhla dozadu za dům. Šli jsme ji hledat, ale nikde nebyla, jen v plotě vzadu v rohu zahrady byla díra. Usoudili jsme že tudy utekla.

Odpoledne po příchodu z práce jsme doma něco dělali a najednou se z venku opět ozvaly ty zvuky které jsme slyšeli ráno. Vyšel jsem na balkon a snažil se rozpoznat odkud přicházejí. Šly ze zadní části zahrady. Vyšel jsem tedy ven prohledat skrytá zákoutí, protože jsem si nedovedl vysvětlit, že když srnečka ráno utekla, proč se obdobné zvuky znovu ze zahrady ozývají. Smůla byla, že v okamžiku kdy jsem byl venku, žádný zvuk již slyšet nebyl a tak nebylo možné se přesněji zorientovat kde se při pátrání zaměřit. Prohledal jsem každý kout, škvíru a - NIC. Nenašel jsem NIC. Kroutě hlavou jsem šel domů.

Asi za hodinu začalo pršet a zvuky se ozvaly opět !!!! Rychle jsem popadl bundu, gumáky a rychle vyběhnul ven. Tentokrát jsem měl více štěstí. Naříkání se ozývalo stále a tak jsem rychle běžel po zvuku. Blížím se k bazénu a je to tu. Na dně - naštěstí prázdného bazénu - je mládě srnečky.

 

Srnečka unavená na dně bazénu               Vypadala jako hračka               Ve stresu odpočívá

 

Překvapeně jsme zvažovali co teď. Zvíře bylo sice zraněné, ale zřejmě jen lehce, nohy mělo v pořádku, ale bylo viditelně vyčerpané. Napadlo nás zajet za hajným a očekávali jsme, že se srnečky ujme. Po zazvonění na zvonek hájenky mi otevřel zrovna se holící muž s pěnou na tváři a po vyslechnutí popisu situace mi řekl, že jediné co pro mě může udělat je poradit mi, že si mám sehnat nové rukavice, aby nebyly cítit např. olejem a podobně a poté opatrně srnečku vzít za běhy a dát ji na svobodu.

Zklamaně jsem odjížděl, protože ve filmech (viz. Přátelé Zeleného údolí) to hajní dělají jinak. (Hajný Horyna by si v běhu oblékal košili a s pěnou na tváři by běžel zachraňovat srnečku).

 

Lov v aréně začíná               Vyčerpaný srneček               Odnáším srnečka na svobodu

 

Navlékl jsem si tedy rukavice a vydal se do "Jámy lvové" bojovat. Když jsem sestupoval do bazénu, připadal jsem si jako gladiátor. Vstupoval jsem do arény, shora sledován početným zrakem publika a bylo na mě, abych tak divoké zvíře jako je srna chytil na otevřené, byť ohraničené ploše. Stál jsem soupeři čelem a dívali jsme se z očí do očí. Souboj mohl začít! :-)

Moc velké šance jsem si nedával, ale srnčátko bylo tak vyčerpané, že bojovalo jen chvíli a poté se mi jej podařilo chytit a vytáhnout z bazénu. To byla ta složitější část operace. Pak už jej opatrně donést na louku za zahradu kde je volný výběh až k lesu a hotovo.

Je zajímavé, že tvoreček odběhnul jen kousek a okamžitě se začal krmit svěží trávou. Potichoučku jsme odešli abychom jej neplašili a teď již jen zbývá vyrovnat se s myšlenkami, zda tato záchranná akce byla k něčemu dobrá, zda jsme mu zachránili život. Kruté pro nás je, že se nikdy nedozvíme jak pro srnčátko tato lapálie dopadla. A je to možná dobře.

 

Celá fotogalerie


 
Počet návštěv: